Poikkeustilan tunnustus: suomalaiset toimittajat ja muiden keskustelijoiden joukko

Me Sopiva ry:ssä olemme pyrkineet tukemaan suomalaisen journalismin kenttää positiivisen vahvistamisen kautta. Huomiomme on kiinnittynyt siihen monimuotoisuuteen, millä suomalainen mediakenttä on poikkeusoloissa pyrkinyt ihmisiä palvelemaan. Siksi päätimme, että yhden kuukauden jutun sijaan tässä tilanteessa tunnustuksen ansaitsee koko se toimittajien ja muiden julkisten keskustelijoiden joukko, joka erilaisilla teksteillään sekä välittää, tuottaa ja jäsentää tietoa että kuuntelee ihmisten huolia ja auttaa käsittelemään erilaisia kriisikokemuksia. 

Yhdistyksemme aktiivit nostivat esille monia ansiokkaita juttuja, joissa käsiteltiin koronaa tavalla tai toisella. Näiden juttujen ja aktiivien keskustelun pohjalta tutkija ja yhdistyksen hallituksen jäsen Mikko Hautakangas kirjoitti blogitekstin, joka on julkaistu Sopivan blogissa.

Lue blogikirjoitus täältä.


Viimeisimmät julkaisut